Dnes je 25. 10 2021, svátek má Beáta.

SUUNTO X9i - outdorový pomocník
Univerzální navigační instrument pro outdoorové aktivity
Funkce: GPS, elektronický kompas, barometr, teploměr,výškoměr a další navigační funkce.

Firma Suunto patří mezi významné světové výrobce v oblasti orientace a navigace. Vyrábí celou škálu modelů od základních buzol až po složité elektronické přístroje, které měří řadu fyzikálních a navigačních veličin a využívají i příjem signálů navigačních družic. Pro využití v outdooru a pro aktivní sporty je v řadě označené devítkou určen model X9i.x9_1.jpg

Náramkový navigační počítač X9i se vzhledem podobá robustním, ale elegantním hodinkám bez zbytečných okras, pásek je pevný a dotváří celkový dobrý dojem. Nabídka funkčních módů obsahuje režim časový, výškoměrný, tlakový, navigační, magnetický kompas a aktivity mód. K ovládání všech funkcí slouží pět bočních tlačítek, jejich ovládání je poměrně snadné a intuitivní díky vhodnému umístění a promyšleným funkcím. Tlačítka jsou kryta pevnou gumou, která zabraňuje náhodnému stisknutí či poškození. Grafický monochromatický displej je dobře čitelný, navíc má vždy hlavní zobrazovanou hodnotu větší a výraznou. Uživatel ocení podsvícení celého displeje, které zajišťuje dobrou čitelnost i v noci.

Suunto X9i váží 76 g a pracuje v rozsahu teplot od -20 do 60 °C. Má vestavěn GPS přijímač s anténou umožňující všesměrový příjem.
LiIon zdroj elektrické energie je nabíjecí a podle využívání
funkcí může pracovat nepřetržitě až 2 měsíce, jeho praktická životnost je udávána asi na 500 plných nabití. Celý X9i je vodotěsný (10 bar), můžeme se s ním i potápět, ovšem jeho pravé místo je nad hladinou, kde dává maximální možnost využití svých funkcí.

V příslušenství je Docking Station neboli ?dokina? pro spolehlivé propojení X9i buď s nabíječkou, nebo i s počítačem. Do dokiny lze také vložit 9V baterii, kterou lze i mimo civilizaci jednorázově X9i nabít. Co plné nabití, to ale i nová baterie! Dále máme síťový zdroj dávající 7,5V/300mA, kabel pro sériové připojení (RS232) k PC a CD ROM s programem Suunto Trek Manager. Samozřejmostí je i podrobný český návod Pocket Guide a stručná skládačka Quick Guide. x9_2.jpgDokoupit lze i 12V nabíječku do auta. Tato nabíječka je praktická hlavně na cestách, pokud není v dosahu elektrická síť 230 V.
Docking Station

Čím Suunto X9i zaujme
Podívejme se na některé zajímavosti, které mě u X9i zaujaly. Mezi ně patří možnost nastavení alarmů na výškoměru, tlakoměru nebo alarmu při odchýlení se od daného azimutu. Vyhovuje i dostatečný rozsah jimi měřených hodnot. Rovněž zajímavá je možnost zobrazení skutečného času východu a západu slunce podle výpočtu z naposledy zaznamenaných souřadnic. U výškoměru upoutá měření vertikální rychlosti a záznam dosažených maxim i minim cesty, rozlišení je 1 m. U tlakoměru pak lze sledovat graficky znázorněný tlakový trend za posledních 6 hodin v patnáctiminutových intervalech (užitečné pro předpověď aktuálního počasí). Hodnoty tlaku a teplot jsou uložené i za uplynulých 7 dní, rozlišení je 1 hPa, u teploty pak 1 °C. Teploměr měří v rozsahu -20 až 60 °C a jeho hodnoty jsou samozřejmě započítány do výpočtu výškoměru. V časovém módu je možná nejen volba duálního času a určení posunu k UTC, využití stopek až s 29 mezičasy, ale hlavně možnost synchronizace s hodinami satelitů GPS. Dosáhneme tak maximálně možné přesnosti kdekoliv na celém světě.

Elektronický magnetický kompas patří mezi tzv. 3D přístroje, což znamená, že není už nutné dodržovat při měření přesně vodorovnou polohu (nevýhoda starších přístrojů), ale je možný náklon až 30 °. Kalibrace 3D kompasu je velmi názorná a dobře propracovaná. Místní deklinaci si můžeme zadat buď sami, nebo je zadána automaticky se zjištěné místní polohy pomocí GPS. Rozlišení kompasu je 1 °.
Suunto Trek Managerx9_3.jpg

Navigační mód je zajímavý také tím, že může, ale nemusí využívat příjem GPS, s údaji 3D kompasu se také mohou informace o poloze a směru vzájemně doplňovat a získáme tak i přesnější údaje. Plné využití možností navigačního módu je ale až při využití počítače a dodaného SW. Získané množství údajů z naší cesty je pak velmi názorné a přehledné jak v různých grafech (6), tak i na přesné mapě v její digitalizované podobě (JPEG, GIF). V tomto módu využíváme i množství výhod, které poskytuje příjem signálu dvanáctikanálovým přijímačem GPS. Můžeme si uložit až 50 tras po 50 bodech na každou, jak nám volná 232kB paměť X9i umožňuje. Protože trvalé použití GPS zkracuje životnost LiIon baterie, není nutné mít přístroj trvale aktivní. Je možné zvolit i minutový nebo jen manuální čas aktivace GPS. Individuálně také můžeme zaznamenat až 500 waypointů. Letmé srovnání přesné polohy s GPS Garmin Legend dopadlo dobře, změřená poloha se vždy vzájemně lišila až v tisícinách mapové minuty.

Aktivity mód je určen všem které zajímají jejich výkony ve vztahu k vzdálenosti, rychlosti, převýšení a orientaci v prostoru. Využívá samozřejmě také data z GPS. Je zajímavý i při běžné turistice, kdy některé údaje při vyhodnocení docela překvapí. Podává natolik věrohodné hodnoty o našem výkonu, že určitě i povzbudí k lepším výsledkům. Zaznamenat můžeme až 25 tras s celkově 800 trasovými body. Využití SW v tomto módu na počítači má podobné možnosti a výhody jako už zmíněný navigační mód.

Mód navigace a aktivity ocení každý kdo rád poznává nové trasy ať už při běhání, trekingu či horolezectví, prostě při jakémkoliv pohybu v přírodě. X9i zobrazí nejenom aktuální rychlost, polohu, dobu strávenou na cestě, ale i směr zpět k výchozímu bodu, délku skutečně uražené vzdálenosti a v neposlední řadě i čas strávený na cestě. Dva poslední módy poskytují opravdu velké množství údajů a informací, bohužel nelze je v krátkosti popsat dostatečně přesně a stručně. Také program Trek Manager dodávaný k X9i, což je výborný program na zpracování výsledků a přípravu obousměrných tras s X9i, by určitě vydal na delší obsažný článek. Na webových stránkách Suunta je možné sledovat i jeho aktualizace a také tam sdílet zkušenosti a aktivity s ostatními uživateli X9i.

Ještě poznámka k ovládání X9i. Je sice docela snadné a logické, musíme si na něj ale trochu zvyknout a různé možnosti a přepínání módů si řádně před náročnější akcí vyzkoušet. Zvlášť při využívání signálu GPS v různých módech nemusí být vždy ovládání každému napoprvé jasné. V základní nabídce si také zvolíme jednotky všech měřených veličin, takové na které jsme zvyklí, měnit lze i kontrast, jas displeje a případné použití zvukové signalizace. Pro GPS si zvolíme i použité mapdatum (např. WGS84) naší mapy, ale nabízené gridy (10) nás asi už většinou v ČR neuspokojí. Uživatelská volba vlastních (User) možná není.

Určitá omezení X9i samozřejmě také má, například jeho použití v zimě v rukavicích, to pak jde ovládat obtížněji, limit ?20 °C je pravděpodobně dán funkčností displeje a nabíjecí baterie. X9i nemá také přímé připojení USB, k některým notebookům bez RS232 musíme mít proto USB adaptér. Bluetooth ani InfraRed propojení není podporováno. Mrzuté je delší (až 5 hodin) nabíjení LiIon baterie, kdy přístroj nemůžeme plně aktivně používat, blokováno je střední tlačítko Enter. Výměnu baterie za náhradní, externě nabitou, X9i neumožňuje. Trochu zdlouhavé je také vyhledání a výpočet dat s družic GPS, hlavně po delší době a na novém místě trvá až 12 minut. Při častějším využívání GPS je ale vyhledání satelitů samozřejmě už mnohem rychlejší.

Celkové hodnocení
Suunto X9i je již opravdu sotisfikovaný přístroj a ne jen navigační počítač či GPS v hodinkách. Ženy by možná zprvu řekly super hračka pro velké kluky, ale ve skutečnosti X9i poskytuje tolik zajímavých údajů, že už po prvních praktických zkušenostech každý uzná jeho mimořádnou užitečnost. Ženy nevyjímaje, jim se navíc X9i většinou i líbí! Ne náhodou má X9i ocenění ISPO Outdoor Award 2004 v kategorii hardware. Čeština zatím nemá pro podobné multifunkční zařízení vhodný název, ale nějaký se jistě časem vžije, až bude X9i rozšířenější.

Další informace a možnost objednání zde.

E-shop Internetový obchod

Facebook Facebook

Fotogalerie Přehled všech fotogalerií
Sraz našeho klubu a přátel aneb pravidelná potápěčská seance 2013.
Vstup do fotogalerie
Potápění pod ledem - leden 2013.
Vstup do fotogalerie
Otužování a potápění na Rumchalpě voda 6st, vzduch -10st.
Vstup do fotogalerie

Petr Král - UW fotografie

Ankety Přehled všech anket
Jak často potápíte?
Velmi často
  3887
Týdně
  2742
Měsíčně
  3250
Pouze o dovolené
  2865
Celoročně
  2354
Nepotápím
  2450

E-mail info E-mail info
Máte zájem být od nás více informováni?

Přidejte ikonu na Vaše stránky

<a href="http://www.deaws.cz" target="_blank"><img src="http://www.deaws.cz/images/deaws_ico.gif" width="88" height="31" border="0" alt="D.E.A.W.S. Centrum" title="D.E.A.W.S. Centrum" /></a>

Partneři

Abarex
Investiční a realitní společnost

Hotel a restaurace
Ladislav Šikola
Produktová fotografie, skenování, software