Dnes je 2. 12 2023, svátek má Blanka.

Výměna krční latexové manžety u suchého obleku.


Jedna z nejvíce namáhaných součástí suchého obleku je krčí latexová manžeta. Jednou za čas je nutné ji vyměnit a to jak z důvodu poškození (roztržení) nebo protože ztratila svoji těsnící schopnost. Někdy je vhodné ji vyměnit preventivně. Vlivem okolního prostředí dochází k degradaci materiálu manžety, ta se stává na dotyk lepkavou. To signalizuje konec životnosti a ve velmi krátké době dojde k jejímu roztržení a věřte, stane se to u vody.

Vlastní výměna je možná v odborném servisu nebo svépomocí. Nejedná se o nic složité, ale je nutné dodržet několik zásad a celou výměnu rozdělit do více kroků.
Co budeme potřebovat k výměně? Předně je to sada na výměnu krčí manžety. Ta už od výrobce obsahuje manžetu, lepidlo, brusný papír a krycí pásku. Dále se bude hodit nějaký prostředek na odmaštění např. líh, nafukovací míč, fén na vlasy, kousek plastové kartičky (např. stará kreditní karta) na roztírání lepidla a zavařovací sklenice nebo láhev od vína.

1.    Z obleku je nutné odstranit starou manžetu s krycí páskou, pokud je na obleku. K tomu to účelu použijeme fén na vlasy. Opatrně (zprvu zvolíme nižší teplotu) nahřejeme lepený spoj mezi manžetou a oblekem. Po chvíli dojde ke změknutí starého lepidla a je možné odtrhnout postupně starou krycí pásku i manžetu od obleku. Postupujte po malých úsecích, aby se předešlo poškození obleku. V některých případech, kdy není možné starou manžetu odstranit, lepí se nová na tu původní, stará se pouze zastřihne.

2.    Pokud zůstane v místě spoje staré lepidlo, je nutné ho odstranit. Dá to trochu práce, ale s použitím fénu lze staré lepidlo z velké části odstranit. Po nahřátí lepidlo měkne a jde jednoduše prstem strhnou, protože tvoří drobné žmolky.

img_1462_v.jpg 

3.    Nyní si připravíme nafukovací míč o průměru 35-45cm podle velikosti manžety (stačí obyčejný plážový za pár korun). Míč se vloží pod oblek z lícní strany a slouží jako podložka pro lepení, protože drží krásně tvar a zajistí rovnoměrné natažení manžety bez vzniku varhánků v lepeném spoji.  Pokud je oblek s integrovanou haubnou musíme ji složit na míči, tak aby netvořila hrby. Míč je vhodné zafixovat gumicukem, tím zabráníme jeho vypadnutí při manipulaci s oblekem.

 img_1451_v.jpg

4.    Před vlastním nalepením manžety musíme zdrsnit její okraj smirkovým papírem. Po zdrsnění odmastíme celý okraj technickým lihem, tím zajistíme dokonalé přilnutí lepidla. Není rovněž od věci odmastit i okraj obleku.

 img_1457_v.jpg

5.    Nyní naneseme tenkou vrstvu lepidla na oblek v místě spoje. K roztírání se dá použít plastová kreditní karta, její velikost se dá upravit na šířku lepeného spoje, pak bude lepidlo všude tam kde ho potřebujeme. Stejným způsobem naneseme lepidlo na manžetu. Lepidlo necháme chvíli zavadnout, až se bude na dotek zdát suché, stačí pár minut.

6.    Po zavadnutí lepidla přikryjeme cca  2/3 spoje na obleku kouskem igelitu. To nám usnadní aplikaci manžety, nedojde k jejímu nechtěnému přichycení. Postupně, po celém obvodu, přitlačujeme manžetu k obleku, dáváme přitom pozor, aby se manžeta nekrabatila a netvořila varhánky. Manžetu mírně natahujeme a zároveň přitlačujeme proti míči. Až ji přilepíme v celém jejím obvodu a zkontrolujeme její přilnutí a necháme celý spoj zaschnout nejlépe do druhého dne.

7.    Po úplném zaschnutí lepidla zkontrolujeme okraje manžety a opravíme volné okraje. Stačí okraj lehce namazat lepidlem a po zavadnutí lepidla přitisknout k obleku. Opět necháme dobře zaschnout.

img_1454_v.jpg img_1455_v.jpg

8.    Posledním krokem je přilepení krycí pásky, která je součástí výměnné sady. Páska má za úkol překrýt přechod mezi manžetou a oblekem. Pásku  vezmeme a namotáme do šroubovice na sklenici (zavařovací, od vína či piva, obsah je lepší zkonzumovat předem). Konce pásky zajistíme oboustrannou nebo obyčejnou izolepou.  Takto připravenou pásku nejprve zdrsníme smirkovým papírem  a odmastíme lihem. Naneseme na pásku lepidlo a hned po té nanesme tenkou vrstvu lepidla na oblek stejně širokou jako je krycí páska. Necháme lepidlo pár minut zavadnout. Pásku začínáme lepit od temen hlavy, protože v tomto místě se budou překrývat její konce cca 5cm a nebudou způsobovat nepohodlí při ponoru. Pásku postupně přikládáme na místo spoje a přitlačujeme ji proti míči a mírně natahujeme, aby netvořila varhánky. Vrchní konec pásky, resp. její rohy zastřihneme do obloučku, to zabrání odlepení. Po úplném zaschnutí lepidla zkontrolujeme okraje pásky a případně je přilepíme.
Tím je kompletně dokončena výměna krční manžety . Před prvním použití obleku nechte lepidlo dokonale proschnout, minimálně 24 hodin. Manžetu ještě ošetříme pudrem. Takto nalepená manžeta bude dobře plnit svoji funkci, do obleku nebude zatékat.

img_1460_v.jpg img_1461_v.jpg

Přejeme Vám hodně úspěchů při opravě a mnoho krásných zážitků pod vodou.

autor: Tomáš Svoboda

Další odborný servis nebo  Vaše případné dotazy rádi zodpovíme pokud nás kontaktujete.

 

 

E-shop Internetový obchod

Facebook Facebook

Fotogalerie Přehled všech fotogalerií
Sraz našeho klubu a přátel aneb pravidelná potápěčská seance 2013.
Vstup do fotogalerie
Potápění pod ledem - leden 2013.
Vstup do fotogalerie
Otužování a potápění na Rumchalpě voda 6st, vzduch -10st.
Vstup do fotogalerie

Petr Král - UW fotografie

Ankety Přehled všech anket
Jak často potápíte?
Velmi často
  4289
Týdně
  3082
Měsíčně
  3918
Pouze o dovolené
  3182
Celoročně
  2692
Nepotápím
  2776

E-mail info E-mail info
Máte zájem být od nás více informováni?

Přidejte ikonu na Vaše stránky

<a href="http://www.deaws.cz" target="_blank"><img src="http://www.deaws.cz/images/deaws_ico.gif" width="88" height="31" border="0" alt="D.E.A.W.S. Centrum" title="D.E.A.W.S. Centrum" /></a>

Partneři

Abarex
Investiční a realitní společnost

Hotel a restaurace
Ladislav Šikola
Produktová fotografie, skenování, software