Dnes je 18. 7 2024, svátek má Drahomíra.

Co je to Nitrox?
Za Nitrox můžeme vlastně považovat jakoukoliv směs kyslíku s dusíkem, tedy i vzduch. Ten obsahuje 21 % kyslíku
a 79 % dusíku, pomineme-li vzácné plyny, které tvoří 1 % okolního vzduchu. Vzduch nazýváme normooxickou směsí Nitrox. Směs obsahující vyšší podíl kyslíku než 21% se označuje zkratkou EANx (Enriched Air Nitrox), přičemž X na konci je nahrazováno procentuálním obsahem kyslíku ve směsi. Pro používání směsi s nižším nitrox_lah.jpgobsahem kyslíku než je 40 % nepotřebujeme kyslíkově čisté vybavení, tedy vybavení obsahující pouze kyslíková maziva.

VÝHODY POTÁPĚNÍ S EANx

DEKOMPRESE
Delší bezdekompresní limity a kratší dekompresní zastávky. Lidské tělo do sebe při potápění absorbuje dusík. Snížením jeho procentuálního obsahu v dýchané směsi snížíme i množství, které budeme při výstupu vysycovat. Z tohoto důvodu ponory s Nitroxem snižují zátěž organismu a zkracují dekompresní zastávky. Zároveň získáváme větší množství času, protože i bezdekompresní limity jsou výrazně delší. Například se vzduchem můžeme v hloubce 30 metrů zůstat 17 minut, aby náš ponor zůstal bezdekompresní. Se směsí EAN32 je to 20 minut, s EAN36 již 25 minut a s EAN40 dokonce minut 35.

SNÍŽENÍ RIZIKA DEKOMPRESNÍ CHOROBY
Snížení neznamená zamezení. Ani ta nejlépe vypočítaná směs nedokáže zabránit vzniku dekompresní nemoci při nedodržení ostatních pravidel bezpečného potápění. Přesto používání nitroxu výrazně snižuje zátěž, která vzniká sycením dusíku do Vašich tkání.

NEVÝHODY NITROXU

TOXICITA KYSLÍKU
Ve větších hloubkách a tedy vyšším tlaku může být kyslík pro tělo toxický a způsobovat křeče s katastrofálními následky. S vyšším obsahem kyslíku ve směsi se snižuje její maximální operační hloubka. S EAN36 můžete maximálně do 33 metrů, zatímco se vzduchem je to téměř dvakrát tolik. Dodržování maximálních hloubek určených dle tabulek pro jednotlivé směsi je základem bezpečného potápění s EAN.

NESPRÁVNÁ PŘÍPRAVA SMĚSI EANx
Chceme li se vyvarovat překročení maximální hloubky, musíme si být jistí, jak silnou směs v láhvi máme. K měření se používá tzv. oxymetr, který Vám poskytnou všude tam, kde Nitrox plní do lahví. Za měření a použití směsi vždy zodpovídá potápěč sám. Aby jste mohli používat EANx musíte absolvovat kurz, ve kterém se dozvíte všechny náležitosti, které s tím souvisí.

ZÁVĚR

Používáním Nitroxu se mohou Vaše ponory stát bezpečnější a méně náročné pro organismus. Musíte ale dodržovat všechny specifické požadavky, které tato směs vyžaduje. Nepoužívejte EANx bez absolvování příslušného kurzu.

E-shop Internetový obchod

Facebook Facebook

Fotogalerie Přehled všech fotogalerií
Sraz našeho klubu a přátel aneb pravidelná potápěčská seance 2013.
Vstup do fotogalerie
Potápění pod ledem - leden 2013.
Vstup do fotogalerie
Otužování a potápění na Rumchalpě voda 6st, vzduch -10st.
Vstup do fotogalerie

Petr Král - UW fotografie

Ankety Přehled všech anket
Jak často potápíte?
Velmi často
  4562
Týdně
  3319
Měsíčně
  4163
Pouze o dovolené
  3440
Celoročně
  2922
Nepotápím
  3033

E-mail info E-mail info
Máte zájem být od nás více informováni?

Přidejte ikonu na Vaše stránky

<a href="http://www.deaws.cz" target="_blank"><img src="http://www.deaws.cz/images/deaws_ico.gif" width="88" height="31" border="0" alt="D.E.A.W.S. Centrum" title="D.E.A.W.S. Centrum" /></a>

Partneři

Abarex
Investiční a realitní společnost

Hotel a restaurace
Ladislav Šikola
Produktová fotografie, skenování, software