Dnes je 18. 7 2024, svátek má Drahomíra.

Jak si doma vyčistit DIN závit na vlastní automatice.


Velmi častou bolestí u všech automatik bez rozdílu výrobce je poměrně rychlé zanesení DIN závitu nečistotami a minerály po potápění ve sladkých i slaných vodách.Tento jev pak potápěči stále intenzivněji znesnadňuje instalaci (šroubování) DIN závitu I.stupně do ventilu lahve.Dochází zde k nadměrnému opotřebení vlastního Din závitu a v prvé řadě k velmi nepříjemnému nasazování a sundávání automatiky při každém ponoru.din_servis_02.jpg

Možná jste již někteří z Vás podobné potápění zažili.Pokud k tomu přičteme ještě podobně zanesený závit ventilu lahve je pohoda při potápění ta tam..

Vycházíme z toho, že ne každý má vybavenou servisní dílnu s ultrazvukovou čističkou a často tento fakt zjistí až na samotné potápěčské akci.Níže uvedený návod je tedy určen pro všechny potápěče k základnímu ošetření a vyčištění zaneseného DIN závitu v domácích či polních podmínkách.din_servis_01.jpg

Na druhém obrázku jsou základní nástroje (nářadí), které budete při demontáži potřebovat.My jsme pro tuto ukázku použili I.st. Cousteau /Aqua Lung a tedy dle konkrétního I.st automatiky se může lišit stranový a imbus klíč.V našem případě jsme použili stranový klíč č.19 a imbus klíč č.4.din_servis_03.jpgDále již jen silikonová vazelina a nylonový kartáč.Pro lázeň pak obyčejný ocet.

Demontáž trnu a DIN kolečka se též může trochu lišit dle jednotlivých typů I.st,ale v zásadě se dá říci,že pokud použijete odpovídající klíče a budete dostatečně šetrní povolíte čep i při značném znečištění.Všechny závity jsou běžné pravotočivé! Čep na konci chyťte do stranového klíče a celé tělo I.st. dobře zajistěte rukou.Otočte vlevo a vyšroubujte celý ven.Pozor některé typy I.st. se povolují pouze přes střed klíčem typu imbus (šestihran) a pro povolení filtru musíte odstranit malou závlačku..Po demontáži odstraňte o-kroužky a příslušný filtr dle třetího obrázku.


Po lehkém mechanickém očištění nečistot nylonovým kartáčem si připravte provizorní lázeň do odpovídající nádobky.din_servis_04.jpgPoužijte běžný domácí ocet a teplou vodu cca 40°C v poměru 1:5.Kovové součástky ponořte celým svým objemem do nádobky na přibližně  20-30 min.Celková doba je závislá na stupni znečištění.Pokud prvních 30 min nepomůže celý postup opakujte.Po ukončení lázně všechny součástky omýjte teplou vodou můžete použít lehký liquid (jar) a poté dokonale opláchněte opět samotnou vodou.Nechte vše dobře oschnout. Doporučujeme vždy vyměnit vnitřní HP o-kroužek a případně odpovídající filtr.Pokud není poškozen hlavní velký DIN o-kroužek není ho třeba měnit na ten se dostanete vždy i bez demontáže.

Po novém nakroužkování a promazání sestavte všechny díly a zašroubujte zpět do těla I.st Vaši automatiky.Celou automatiku po sestavení připevněte k lahvi a natlakujte.Vyzkoušíte si, jak výsledek Vašeho čištění, tak celkovou těsnost dýchacího zařízení se kterým se budete potápět!

Přejeme Vám hodně úspěchu. Petr Král

Další odborný servis nebo  Vaše případné dotazy rádi zodpovíme pokud nás kontaktujete.

 

 

E-shop Internetový obchod

Facebook Facebook

Fotogalerie Přehled všech fotogalerií
Sraz našeho klubu a přátel aneb pravidelná potápěčská seance 2013.
Vstup do fotogalerie
Potápění pod ledem - leden 2013.
Vstup do fotogalerie
Otužování a potápění na Rumchalpě voda 6st, vzduch -10st.
Vstup do fotogalerie

Petr Král - UW fotografie

Ankety Přehled všech anket
Jak často potápíte?
Velmi často
  4562
Týdně
  3319
Měsíčně
  4163
Pouze o dovolené
  3440
Celoročně
  2922
Nepotápím
  3033

E-mail info E-mail info
Máte zájem být od nás více informováni?

Přidejte ikonu na Vaše stránky

<a href="http://www.deaws.cz" target="_blank"><img src="http://www.deaws.cz/images/deaws_ico.gif" width="88" height="31" border="0" alt="D.E.A.W.S. Centrum" title="D.E.A.W.S. Centrum" /></a>

Partneři

Abarex
Investiční a realitní společnost

Hotel a restaurace
Ladislav Šikola
Produktová fotografie, skenování, software