Dnes je 2. 12 2023, svátek má Blanka.

Spony na žaketech - návod na kompletní provlékání


Praktickým problémem mnoha začínajících (nebo málo potápějících) potápěčů je dobrá znalost správného provlečení popruhu na zadních sponách potápěčského žaketu (kompenzátoru).Tyto spony se u většiny výrobců liší jen velmi málo (materiál,tvar atd.) a princip je v 95% naprosto shodný.Velké procento potápěčů však často váhá, jak a kudy vlastně ten popruh vedl když to bylo pohromadě.Na druhé straně mince je pak reálné nebezpečí uvolnění lahve při ponoru a následné manévry potápěče a jeho partnera v této situaci,kterou pak mnohdy řeší velmi špatně a ve stresu.

Zajímavý je i fakt, že se tato dovednost,obrázky a postup jen velmi zřídka objevují v učebnicích potápění pro začátečníky a je předávána jen praktickou ukázkou při upevňování lahve k žaketu před ponorem.Neboť se většinou popruhy ze spon nevysvlékají mají pak potápěči při vytažení nebo jiném nastavování popruhu problémy se zpětným provlečením.

Pro ty z Vás, jenž jste již něco podobného zažili nebo si hned na začátku uvědomíte, jak mohou tyto situace pod vodou být nebezpečné jsou zde ilustrační obrázky a jednoduchý postup.Nikdy nepodceňujte uchycení Vaši a partnerovi lahve k žaketu před vstupem do vody!spona_kopie_cm.jpg

Postup provlečení volného popruhu do jednotlivých otvorů ve sponě.

1/ Spona má čtyři otvory a na prvním obrázku jsou očíslovány v pořadí ve kterém se volný popruh sponou provléká (někteří výrobci na spony razí i tyto čísla)

2/ Volný popruh jde nejprve do č.1(kovového oka) z vnitřní strany.Pak středem spony  do otvoru č.2.Zpět do č.3 a č.1 -zde stáhnete na odpovídající obvod lahve!!

3/ Před docvaknutím spony se volný konec provlékne přes č.4.Většina popruhů má na konci suchý zip,který dobře drží popruhy pohromadě na smyk a po provlečení č.4 i zajišťuje samotnou sponu proti odcvaknutí při ponoru!

Níže vidíte ještě příklady bokorysného schématu  provlečení a obrázek sponky se samotným popruhem.

popruh-provleceni_schema_m.jpgpopruh-provleceni_m.jpg

Pamatujte si, že vždy je nejlepším řešením krizových situací naučit se jim předcházet.
Petr Král

 

E-shop Internetový obchod

Facebook Facebook

Fotogalerie Přehled všech fotogalerií
Sraz našeho klubu a přátel aneb pravidelná potápěčská seance 2013.
Vstup do fotogalerie
Potápění pod ledem - leden 2013.
Vstup do fotogalerie
Otužování a potápění na Rumchalpě voda 6st, vzduch -10st.
Vstup do fotogalerie

Petr Král - UW fotografie

Ankety Přehled všech anket
Jak často potápíte?
Velmi často
  4289
Týdně
  3082
Měsíčně
  3918
Pouze o dovolené
  3182
Celoročně
  2692
Nepotápím
  2776

E-mail info E-mail info
Máte zájem být od nás více informováni?

Přidejte ikonu na Vaše stránky

<a href="http://www.deaws.cz" target="_blank"><img src="http://www.deaws.cz/images/deaws_ico.gif" width="88" height="31" border="0" alt="D.E.A.W.S. Centrum" title="D.E.A.W.S. Centrum" /></a>

Partneři

Abarex
Investiční a realitní společnost

Hotel a restaurace
Ladislav Šikola
Produktová fotografie, skenování, software